پست تنهاآشنایی با Lookup در Execution Plan

آشنایی با Lookup در Execution Planدر SQL Server این امکان برای شما فراهم شده تا نقشه راه برای اجرای کوئری های خود را ببینید. به عبارتی می توانید نقشه اجرایی که SQL Server برای اجرای کوئری شما از آن استفاده می کند را مشاهده کنید. به این نقشه Execution Plan گفته میشود. SQL Server برای اینکه بتواند یک کوئری را اجرا کند، نقشه های مختلفی ایجاد میکند (گاهی صدها یا هزاران نقشه)، از بین آنها کم هزینه ترین نقشه را برای اجرای کوئری انتخاب می کند. در این نقشه شما می توانید جزئیات هزینه های هر مسیر را مشاهده کنید. که با استفاده از آن می توانید مسیرهایی که باعث کندی اجرا شده و یا ممکن است بعدا سبب این کندی شوند را شناسایی و برای حل آنها اقدام کنید. در صورتی که بخواهید Execution Plan یک کوئری را پس از اجرای آن دستور ببینید روی Include Actual Execution Plan، و برای مشاهده پلن تخمینی کوئری پیش از اجرا روی Display Estimated Execution Plan از نوار ابزار کلیک کنید.


Lookup in Execution Plan in SQL Server


SQL Server توسط این نقشه دید بسیار خوبی از نحوه اجرای کوئری و عواملی که موجب کندی اجرای دستورات می شود را نشان می دهد.شما با استفاده از Execution Plan خواهید توانست بخش هایی که باعث ایجاد این مشکل شده اند را شناسایی کنید تا با رفع این عوامل بتوانید سرعت اجرا را تا چندین برابر افزایش دهید. عوامل مختلفی  می توانند سبب کاهش سرعت شوند که با توجه به شرایط موجود، روش های گوناگونی نیز برای رفع آنها از طریق ایندکس گذاری وجود دارد که در مورد تمام آنها به همراه مثال های کاربردی مفصلا در  بسته 5 آشامیدنی SQL Server صحبت کردیم و همانطور که می دانید یکی از عوامل کاهش دهنده سرعت اجرای کوئری ها Lookup است که با ایندکس گذاری صحیح می توانید آن را مرتفع کنیداما پیش از رفع این مشکل بهتر است مرور کنیم که  Lookup چیست و چرا باعث کاهش سرعت می شود؟
زمانی که شما روی یک ستون ایندکس گذاری(NonClustered) می کنید، SQL Server در محیطی خارج از جدول مربوط به ستون، تنها داده های آن ستون را مرتب سازی می کند و آنها را به همراه آدرس دستیابی به داده های اصلی در جدول در Page های مختلف مرتبط به هم قرار می دهد. در صورتی که جدول شما دارای Clustered Index باشد، آدرس دستیابی فیلد Cluster شده توسط ایندکس و در غیر این صورت آدرس Page و ردیف دستیابی به اطلاعات است. تصویر زیر دید بهتری را از این مساله ایجاد می کند. دقت داشته باشید که داده ها در سطح داده همان داده های واقعی جدول شما هستند و ممکن است شامل تعداد زیادی ستون باشند. در تصویر زیر تنها دو ستون در سطح داده نشان داده شده است:Lookup in Execution Plan in SQL Server
حال اگر شما در کوئری خود روی ستونی که دارای ایندکس است شرطی قرار دهید، SQL Server برای سرعت بخشیدن به جستجو، از ایندکس یعنی همان داده های مرتب شده استفاده می کند. اما اگر بخواهید از ستون های دیگری غیر از ستون موجود در شرط (که ایندکس شده اند) در دستور Select استفاده کنید، SQL Server مجبور خواهد شد به داده های اصلی جدول مراجعه کند. طی کردن همین مسیر اضافه ممکن است باعث کندی اجرای دستورات شما شود.برای حل این مشکل بهتر است که ستون های دیگری که در دستور Select به آنها نیاز دارید را در کنار ستونی که ایندکس کرده اید (همان ستونی که در شرط از آن استفاده کرده اید) قرار دهید. این کار توسط عبارت Include امکان پذیر است. با این کار شما در کنار داده های مرتب شده در ایندکس، ستون های مورد نیاز خود را نیز خواهید داشت و SQL Server نیازی به مراجعه به داده های اصلی پیدا نخواهد کرد.
در صورتی که بانک اطلاعاتی  AdventureWorks2012 را در اختیار دارید دستورات زیر را اجرا کنید.

ساخت یک جدول با استفاده از داده های یک ویو:SELECT  [BusinessEntityID]

,[Title]

,[FirstName]

,[LastName]

,[PhoneNumber]

,[PhoneNumberType]

,[PostalCode]

,[CountryRegionName]

Into tblEmployee

FROM [AdventureWorks2012].[HumanResources].[vEmployee]


ساخت دو ایندکس بر روی جدول ایجاد شده:BusinessEntityID ایندکس نوع Clustered :

CREATE CLUSTERED INDEX CIDX_BEID on tblEmployee(BusinessEntityID)PostalCode ایندکس نوع NonClustered :

CREATE NONCLUSTERED INDEX NCIDX_PostalCode ON tblEmployee(PostalCode)با اجرای دستورات زیر یک Execution Plan به صورت آنچه در تصویر نشان داده شده دیده می شود:


Select PostalCode,FirstName,LastName

from tblEmployee

where PostalCode in(‘33000′,’55402’)Lookup in Execution Plan in SQL Server


برای از بین بردن Lookup کافی است ستون های FirstName و LastName   را در کنار ستون ایندکس شده یعنی ستون PostalCode قرار دهیم. برای این کار ابتدا ایندکس قبلی را حذف نموده و پس از آن ایندکس را به شکل جدیدی ایجاد کنید:


DROP INDEX NCIDX_PostalCode ON tblEmployee

CREATE INDEX NCIDX_PostalCode  ON

tblEmployee(PostalCode) INCLUDE (FirstName ,LastName)خواهید دید که Execution Plan به بهترین شکل ممکن تغییر خواهد کرد:


Lookup in Execution Plan in SQL Server

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *