پست تنهاSQL Server Profiler ( اس کیو ال سرور پروفایلر )SQL Server Profiler

( اس کیو ال سرور پروفایلر )


در برخی سازمان ها دیده شده که اجرای تعدادی از کوئری ها بسیار زمان بر است.حتی مشاهده شده گاهی اجرای یک کوئری بیش از 7 ساعت طول کشیده باشد. این کوئری های کند معمولا از خارج از محیط SSMS به SQL Server فرستاده می شوند. کافیست تصور کنید کاربر سیستم به اشتباه روی دکمه ای که کوئری کند را فراخوانی میکند کلیک کند؛ کوئری برای ساعت ها در حال اجرا باقی می ماند و در نرم افزار مربوطه هیچ راهی برای متوقف کردن آن وجود نداشته باشد. این جاست که مشکل بوجود می آید و از شما خواسته می شود هر طور که شده اجرای کوئری را متوقف کنید! چه راه حلی برای این مساله دارید؟این مساله ممکن است در دو حالت پیش بیاید :


حالت اول :

شما از قبل SQL Sever را اجرا کرده اید و در حال شکار دستورات اجرایی در SQL Server هستید.


حالت دوم :

کوئری در حالی به SQL Server ارسال شده که SQL Server Profiler در حال اجرا نیست. در این حالت توجه داشته باشید که تنها دستوراتی در SQL Server Profiler شکار خواهند شد که پس از اجرای آن به SQL Server ارسال شده باشند.
در این مقاله هر دو حالت را برای کوئری های طولانی و یا به اصطلاح کند بررسی می کنیم و راه حل هایی را برای هر دو ارایه می دهیم.
حالت اول :

منوی Tools را باز کرده و SQL Server Profiler را انتخاب کنید.

در پنجره اتصال به سرور که به شما نشان داده می شود سرور مورد نظر را انتخاب و به آن متصل شوید.
پنجره ای با عنوان Trace Profiler به شما نشان داده ی شود. روی تب دوم این پنجره کلیک کنید و گزینه های مورد نیاز برای انتخاب را مانند زیر تیک بزنید:


سپس روی دکمه Run کلیک کنید تا پنجره ای که دستورات اجرا شده در SQL Server را نشان می دهد، باز شود. از این پس تمام دستوراتی که در SQL Server اجرا می شوند (حتی کوچکترین دستورات مانند باز کردن یک دیتابیس در Object Explorer) را در این پنجره شکار خواهید کرد. با کلیک کردن روی هریک از سطر های موجود در این پنجره، دستور اجرا شده را در پایین صفحه خواهید دید. دوستانی که بسته 5 آشامیدنی در SQL Server را استفاده کرده اند به خوبی می دانند که استفاده از این حالت SQL Server Profiler اصلا مناسب نیست و بهتر است مطابق روشی که در این بسته گفته شده آن را به صورت Server Side اجرا کنید.

 

به سراغ SQL Server بروید و دستور زیر را اجرا کنید. این دستور در یک حلقه Loop می ماند و هیچ گاه متوقف نخواهد شد:declare @i int =1
while @i=1
SELECT *
FROM HumanResources.Employeeبه SQL Server Profiler باز گردید. دستور اجرا شده را به چند روش می توانید در بین انبوهی از دستورات اجرا شده پیدا کنید.بهتر است برای ساده کردن کار ،کلید های Ctrl+F را بفشارید . در صورتی که می دانید دستور شما در کدام پایگاه داده اجرا شده،از لیست باز شونده ی پنجره Find ، DatabaseName را انتخاب کنید و بخشی از نام پایگاه داده یا نام کامل آن را وارد کنید. سپس با کلیک کردن روی دکمه ها Find Next و یا Find Previous می توانید دستورات اجرا شده روی آن پایگاه داده را پیدا کنید.

در تصویر زیر مشاهده می کنید که دستور مورد نظر را پیدا کردم.

حال SPID آن را در دستور KILL استفاده کنید تا بتوانید کوئری در حال اجرا را متوقف کنید:KILL 52دقت داشته باشید که بجای 52 حتما از SPID مربوط به کوئری خود استفاده کنید.


حالت دوم:

مانند تصویر دستور زیر را در SSMS بنویسید و اجرا کنید، تا یک کوئری کند داشته باشید که اجرای آن هرگز متوقف نخواهد شد :declare @i int =1
while @i=1
SELECT *
FROM HumanResources.Employee

حال دستور زیر را در یک صفحه دیگر بنویسید و اجرا کنید تا بتوانید دستورات در حال اجرا بر روی SQL Server را پیدا کنید:SELECT sqltext.TEXT,
req.session_id,
req.status,
req.command,
req.cpu_time,
req.total_elapsed_time
FROM sys.dm_exec_requests req
CROSS APPLY sys.dm_exec_sql_text(sql_handle) AS sqltextنتیجه اجرای این دستور به صورت زیر خواهد بود :

حال از بین دستوراتی که در سرور در حال اجرا هستند، دستور مورد نظر خود را پیدا کرده و مقدار ستون SPID آن را در کنار دستور KILL قرار داده و اجرا کنید.
نتیجه عالی خواهد بود .
براحتی و در چند گام ساده توانستید اجرای کوئری را متوقف کنید.
اما ممکن است سوالی در ذهن شما بوجود بیاید. اینکه در یک محیط عملیاتی هر لحظه ممکن است میلیون ها تراکنش در سرور رخ دهد . چگونه می توانیم از میان آنها کوئری که ما آن را اجرا کردیم را پیدا کنیم؟ پاسخ سوال بسیار ساده است. کافیست تا شما دستوری که برای پیدا کوئری در حال اجرا می نویسید را بر اساس پارامتر های مورد نیاز خود فیلتر کنید. و یا از دستور زیر استفاده و طوری آن رافیلتر کنید که براحتی کوئری خود را پیدا کنید:select P.cmd ,
P.spid
, right(convert(varchar,
dateadd(ms, datediff(ms, P.last_batch, getdate()), ‘1900-01-01’),
121), 12) as ‘batch_duration’
, P.program_name
, P.hostname
, P.loginame
from master.dbo.sysprocesses P
where P.spid > 50
and P.status not in (‘background’, ‘sleeping’)
and P.cmd not in (‘AWAITING COMMAND’
,’MIRROR HANDLER’
,’LAZY WRITER’
,’CHECKPOINT SLEEP’
,’RA MANAGER’)برای فیلتر کردن چند پارامتر (ستون) زیر بسیار پرکاربرد خواهند بود که میتوانید آنها را در ادامه شرط دستور فوق وارد کنید:• NTUserName : در صورتی که برای اتصال به سرور و اجرای کوئری از روش احراز هویت ویندوز استفاده شده باشد، نام کاربری ویندوز در آن قرار میگیرد، در غیر این صورت مقدار تهی خواهد داشت.
• HostName : نام سیستمی که دستور را به SQL Server ارسال کرده
• program_name : نام برنامه ای که دستور را در SQL Server اجرا کرده است.
• command : نام دستور
در دستور زیر تنها دستوراتی که از کامپیوتری با نام CodeTejariPC به SQL Server وارد شده اند و در حال اجرا هستند، نشان داده خواهند شد:select P.cmd ,
P.spid
, right(convert(varchar,
dateadd(ms, datediff(ms, P.last_batch, getdate()), ‘1900-01-01’),
121), 12) as ‘batch_duration’
, P.program_name
, P.hostname
, P.loginame
from master.dbo.sysprocesses P
where P.spid > 50
and P.status not in (‘background’, ‘sleeping’)
and P.cmd not in (‘AWAITING COMMAND’
,’MIRROR HANDLER’
,’LAZY WRITER’
,’CHECKPOINT SLEEP’
,’RA MANAGER’)
and hostname = ‘CodeTejariPC’حال کافیست تا SPID مورد نظر خود را در دستور KILL قرار داده و کوئری را موقف کنید .
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *