پست تنهاچگونه به تفکر عمیق دست یابیم

اگر مانند بسیاری از مردمی که امروزه در جامعه می‌بینیم هستید احتمالا کمتر به تفکر عمیق عمل می کنید اگر اینطور است شاید این موضوع بیش از آنچه تصور می کنیدباعث شود که عقب بمانید این توصیه‌ها را به ذهنتان بسپارید تا توانایی‌ خود را برای تفکر عمیق افزایش دهید

۱ زمان خاصی برای تفکر در نظر بگیرید

سقراط فیلسوف یونانی می گوید  زندگی ای که محک نخورد زندگی خوبی نیست اما بیشتر مردم به طور طبیعی و خودکاربه  تامل و خود ارزیابی نمی پردازند ازدیدگاه آنهااین کار به دلایل مختلفی فعالیت دشواری به نظر می رسد. آنها باید با سختی زمانی را صرف تمرکز کنند، در حالی که این فرآیند را بی ثمر و بیهوده می دانند آنها نمیخواهند زمام زیادی را صرف تامل کردن برای مسائل دشوار احساسی و هیجانی کنند .به همین دلیل اگر بخواهید به تفکر عمیق عمل کنید،باید زمانی جداگانه به آن اختصاص دهید

۲عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید

مانندانواع دیگر تفکر تمرکز به تنهایی نیاز دارد و حواس پرتی با تمرکز همخوانی ندارد . نمیتوانید جلوی تلویزیون،  در حضور دیگران،  با صدای زنگ تلفن یا با وجود کودکانی که در اتاق بازی می‌کنند، تمرکز کنید .

۳تقویم یا برنامه روزانه خود را به طور منظم مرور کنید.

بیشتر مردم از تقویم خود  به عنوان ابزار برنامه‌ریزی استفاده می‌کنند .آن ها کار درستی انجام می دهند زیرا کاربرد تقویم همین است .اما برخی دیگر،  از آن به عنوان ابزاری برای تفکر عمیق خود بهره می‌برند. چه چیزی به روزانه به شما کمک می‌کند روزانه به شما کمک می‌کند گذشته را مرور کنید و آنچه را انجام داده اید . ببینید؟

۴ از خودتان سوالات درستی بپرسید

ارزشی که از  تفکر عمیق به به دست می‌آورید، به سوالات بستگی دارد که از خودتان می‌پرسید .هرچقدر سوالاتتان بهتر باشد .طلای بیشتری از معدن افکارتان استخراج خواهید کرد. موقع تفکر،به  منافع،  روابط و تجربیات تان بیندیشید

سوالات زیر را از خود بپرسید

رشد شخصی : امروز چه چیزی آموختم که به پیشرفت من در آینده کمک خواهد کرد ؟ چگونه میتوانم ان را در زندگی خود به کار ببرم؟ بهترین زمان برای اجرا ی ان چه وقت است؟

ارزش آفرینی : امروز برای چه کسی ایجاد ارزش کردم؟ چگونه می فهمم که برای آن شخص تولید ارزش کرده ام ؟
آیا می توانم پیگیری کنم که او چه چیزی به دست آورده است ؟
مدیریت : ایا به عنوان نمونه ، امروز موضوعی را مدیریت کردم ؟آیا باعث ارتقا سازمان و کارکنان زیردست خود شده ام ؟ چه کاری انجام دادم و چگونه ؟
ایمان شخصی : ایا امروز به خوبی توانستم نماینده خداوند باشم ؟ آیا به قوانین طلایی دین خود عمل کرده ام ؟ آیا خدا با من همراه بوده است؟
همسر و خانواده : آیا امروز به خانواده ام عشق ورزیده ام ؟ چگونه میتوانم این عشق را نشان دهم؟ یا این کار مرا احساس کرده اند؟
حلقه درونی: ایا بازیگران کلیدی زندگی زمان کافی گذراندم ؟چه کاری می توانم انجام دهم که آنها موفق تر باشند؟ در چه زمینه ها می توانم به آنها بیاموزم؟
مکاشفات: امروز به چه چیزی بر خوردم که به زمان بیشتری برای فکر کردن نیاز داشته باشد؟ آیا توانسته ام از آن بیاموزم؟ آیا کارهایی را به انجام رسانده ام؟

به خودتان  بستگی دارد که چگونه زمان تان را تنظیم کنید تا به فکر کردن به پردازید

۵ با عمل کردن به آموخته هایتان، آنها را مستحکم کنید

نوشتن اندیشه هایی که نتیجه تفکر عمیق شما هستند ، ارزشمند است اما هیچ چیز مانند عمل کردن به آن اندیشه ها،  به پیشرفت شما کمک نخواهند کرد. برای این منظورباید اراده داشته باشید .

برای مثال:  وقتی کتابی را می خوانید،  مطمئناً ایده‌ها،  سخنان و درس‌های خوبی از آن می آموزید  که میتوانید از آنها به نفع خود استفاده کنید.

نکات مهم را بنویسید و می‌توانید از نمادهای استفاده کنید که نکات مهم را به شما یادآوری کند

به فرض مثال فلش روبه راست (→ ) یعنی این موضوع را دوباره مرور کن

(*) یعنی اینکه مطالب را بر اساس موضوعی که مقابل آن نوشته شده است ، بسته بندی کن

{ } یعنی میخواهم از این قسمت در سخنرانی یا کتاب خودم استفاده کنم

فلش رو به بالا ( ↑ ) یعنی اگر روی این ایده کار کنم نتیجه خوبی به دست خواهم آورد

این مقاله دارای اطلاعات ارزشمندی است. برای مطالعه کلیک کنید

بیشتر مردم زمانی که در یک کنفرانس یاسمینار شرکت می کنند از آن لذت می برند،  به سخنرانی گوش می دهند و حتی گاهی یادداشت بر می دارند. اما پس از  خارج شدن  هیچ اتفاقی نمی افتد .آنها از  اید هایی که  در ان سخنرانی بیان شد  لذت  می بردند اما درست زمانی که دفترچه یادداشت خود را می‌بندند ، دیگر به سراغ آن  نمی‌روند. اینگونه است که جز  انگیزشی مقطعی و کوتاه،  چیزی از این برنامه‌ها به دست نمی آورند. بنابراین وقتی در کنفرانسی شرکت میکنید، انچه را شنیده اید  مرور و روی آن تأمل کرده،  درنهایت به آن عمل کنید ، . این کار زندگی شما را تغییر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *