پست تنهاکتابها و نرم افزارهای خود را ۳۰ سال به حبس نفرستید!

حقوق مادی و معنوی محصولاتی چون کتاب و نرم افزار چیست؟

اگر محصولات غیر فیزیکی تولید می کنید باید قوانین مالکیت های فکری را بدانید وگرنه تا ابد از داشته های خود بی بهره خواهید ماند

مالکیت های فکری به چه چیزهایی تعلق می گیرد؟

مالکیت های فکری متعلق به کسانی است که دریکی از موضوعات اثر، اختراع، نرم افزار فعالیت می کند.

تولید کنندگان، نویسندگان، برنامه نویسان و مدیرعاملان و سرمایه گذاران لطفا حقوق خود را بدانید

قانون راجع به اثر چه می گوید؟

به آن چه از راه دانش یا هنر و یا ابتکار پدید می‌آید بدون در نظر گرفتن ‌طریقه یا روشی که در بیان و یا ظهور و یا ایجاد آن به کار رفته “‌اثر” اطلاق می‌شود

مثالی از آثار:

کتاب و رساله و جزوه و نمایشنامه
شعر و ترانه و سرود
اثر سمعی و بصیری به منظور اجراء در صحنه‌های نمایش یا پرده سینما یا پخش از رادیو یا تلویزیون اثر موسیقی
اثر موسیقی
نقاشی و تصویر
اثر معماری از قبیل طرح و نقشه ساختمان
هر گونه پیکره (‌مجسمه)

قانون راجع به اختراع چه می گوید؟

این مقاله دارای اطلاعات ارزشمندی است. برای مطالعه کلیک کنید

ختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را دریک حرفه‌، فن‌، فناوری‌، صنعت ومانند آنها حل می‌نماید  و کشفیات‌، نظریه‌های علمی‌، روشهای ریاضی و آثار
هنری‌  اختراع محسوب نمی شوند.

قانون راجع به نرم افزار چه می گوید؟

اول اینکه نرم افزار نوعی اختراع است و نرم‌افزار عبارت است از مجموعه برنامه‌های رایانه‌ای‌، رویه‌ها، دستورالعملها و مستندات مربوط به ‌آنها و نیز اطلاعات مربوط به عملیات یک سیستم رایانه‌ای که دارای کاربری مشخص بوده و بر روی یکی از حاملهای‌ رایانه‌ای ضبط شده باشد. خلق عملیات نرم‌افزاری در ذهن یا بیان مخلوق ذهنی بدون اینکه برنامه‌های رایانه‌ای و مستندات‌ و دستورالعملهای آن تدوین شده باشد، نرم‌افزار محسوب نمی‌شود و برای خالق آن حقوقی ایجاد نمی‌نماید.  کسانی صاحب نرم افزار هستند که  بر اساس دانش و ابتکار خود کلیه مراحل مربوط‌ اعم از تحلیل‌، طراحی‌، ساخت و پیاده‌سازی نرم‌افزار را انجام دهند  وکدنویسی و برنامه نویسی به تنهایی به معنی صاحب نرم افزار بودن نیست که در ادامه بیشتر توضیح می دهم.

مالکیت فکری چیست و چه حقوقی برای صاحب یا صاحبین آنها بوجود می آورد؟
مالکیتهای فکری به دو دسته تقسیم می شوند

مالکیتهای مادی: منافع مادی و درآمد های حاصل از اثر ، اختراع یا نرم افزار را شامل می شود.

مالکیت های معنوی: منافع معنوی صاحب اثر یا به عبارتی راحت منافع غیر مادی را شامل می شود مثل رزومه و سابقه و اعتبار و ..

منافع مادی و معنوی نرم افزار متعلق به کیست؟

نرم افزار چهار مولوکول دارد


 

  • A: analyze (تحلیل)
  • D: Design (طراحی)
  • I: Implement (پیاده سازی)
  • T: Test (تست)

کسی یا کسانی که ADI یک نرم افزار را انجام داده باشند یعنی تحلیل ، طراحی و برنامه نویسی یک نرم افزار را انجام داده باشند مالکیت معنوی محصول مال آنهاست و کسی که سرمایه انجام ADI را فراهم کرده مالکیت کامل مادی متعلق به اوست.

کسی که با سرمایه خود ADI را انجام داده مالکیت مادی و معنوی متعلق به اوست.

نکته مهم:  در ایران مبالغ پایینی بابت تولید محصولات نرم افزاری پرداخت می شود و فکر نکنید اگر مبلغ بالایی گرفته اید خوب فروخته اید خیر محصول نرم افزاری امکان فروش متعدد دارد لذا مالکیت مادی را به راحتی به سرمایه گذاران و کارفرمایان ندهید و اگر این مالکیت را به سرمایه گذاران بدهید به مدت ۳۰ سال متعلق به آنهاست.

 

نکته: مالکیت معنوی در هیچ چیز قابل انتقال به غیر نیست و مانند فرزندانمان اصلا نمی توانیم آنها را انتقال دهیم در بسیاری از قرار دادها می نویسند که با پرداخت مثلا ۱۰۰۰۰۰۰۰ تومان مالکیت مادی و معنوی را از خود سلب نمودم که چنین چیزی امکان پذیر نیست ولی شما با این تعهد تا ۳۰ سال دیگر حق بهره مالی از محصولتان را نخواهی داشت.

⇐ البته گاهی برخی از پروژه ها قابلیت فروش های بعدی را ندارد اما اگر پروژه ای قابلیت فروش متعدد دارد به راحتی حتی با مبالغ بالا مالکیت مادی را به مدت سی سال به آنها ندهید.

مالکیت مادی و معنوی آثاری چون کتاب به شریح زیر است

کسی که کتاب را تالیف نموده باشد به مدت سی سال حقوق مادی متعلق به اوست و حقوق معنوی برای همیشه به خالق اثر تعلق دارد. در قرارداد می توان حقوق مادی را به اختیار به ناشر  بخشید اما یادتان  باشد که سی سال حق استفاده مادی از اثر را به دیگری واگذار نموده اید.  که اصلا زمان کمی نیست و بهتر است بیشتر قدر آثار خودتان را بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *